Zdrowie

Dlaczego Twoje dziecko boli kolano?

27 listopada 2023
2 min czas czytania
Ból kolana u dzieci i młodzieży trenujących piłkę nożną nie jest tematem, który można lekceważyć. To problem, który dotyka znaczną liczbę młodych sportowców i może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia i dalszej kariery. Dlatego w tym wpisie postaramy się przybliżyć istotę problemu, objawy oraz przyczyny najczęściej występującej choroby Osgood-Schlattera. Będzie to kompendium wiedzy zarówno dla rodziców, jak i samych młodych piłkarzy, a także dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. Dlatego jeśli zastanawiasz się, skąd bierze się ból kolana u twojego dziecka i jak mu pomóc, koniecznie czytaj dalej.

 

Ból kolana dzieci i młodzieży trenujących piłkę nożną.

Ból kolana u dzieci i młodzieży trenujących piłkę nożną lub inne dyscypliny, w których występuje wiele elementów biegowych jest powszechnym problemem. Według badań ból kolana dotyka 20% dzieci trenujących sport z związany biegiem lub skokami. Bóle kolana dzieci i młodzieży mają najczęściej charakter przewlekłych tzw. bólów wzrostowych.
Najczęściej dotyka chłopców w wieku 9-15 lat oraz dziewczynki w wieku 8-14 lat.
Niestety ból kolana u dzieci i nastolatków jest jednym z najczęstszych powodów przerw w treningach. Zdarza się, że ból jest na tyle mocny, że uniemożliwia trenowanie.

Ból kolana u dzieci i młodzieży – choroba Osgood-Schlattera objawy.

Najczęściej ból kolana u aktywnych  dzieci i młodzieży jest spowodowany chorobą Osgood-Schlattera zwaną inaczej jałową martwicą guzowatości kości piszczelowej.
Choroba Osgood-Schlattera objawia się bólem pod kolanem w okolicy guzowatości kości piszczelowej. W tym miejscu zazwyczaj pojawia się obrzęk, a okolica może być ocieplona.
Stopień zaawansowanie choroby Osgood-Schlatera nazywaną inaczej jałową martwicą guzowatości kości piszczelowej.

  • I stopień – ból występujący po aktywności fizycznej i utrzymujący się do 24 godzin
  • II stopień – ból występujący po aktywności fizycznej i utrzymujący się powyżej 24 godzin
  • III stopień – ból występujący nie tylko po aktywności fizycznej, ale także podczas aktywności w ciągu dnia.

 

Skąd bierze się ból kolana u dzieci i młodzieży – choroby Osgood Schlattera?

Przewlekły ból kolana u młodych piłkarzy może być spowodowany:

  • zbyt mocno napiętym mięsniem czworogłowy uda,
  • słaba ruchomość w stawach poniżej oraz powyżej kolana,
  • nieprawidłowe ustawienie miednicy,
  • zaburzenia koordynacji oraz niepoprawne wzorce ruchowe.

Ból kolana dzieci i młodzieży podczas chodzenia lub biegania.

Choroba Osgood- Schlattera często daje swoje objawy podczas treningów piłki nożnej. W momencie, gdy dziecko dużo biega podczas meczu lub treningu może pojawiać się ból. Zdarza się, że ból występuje również podczas chodzenia lub wchodzenia po schodach.

Diagnozowanie bólu kolana dzieci i młodzieży – choroby Osgood-Schlattera

Podstawą do zdiagnozowania choroby Osgood-Schlattera jest prawidłowa przeprowadzony wywiad oraz badanie przez fizjoterapeutę lub ortopedę. Zazwyczaj występuje duża bolesność przy palpacji obrzękniętego miejsca pod kolanem.

Badaniem dodatkowym służącym do oceny stanu zaawansowania bólu kolana u dzieci i młodzieży jest zdjęcie RTG lub USG.

Czy kolana bolą dzieci i nastolatków od wzrostu?

Tak, można stwierdzić, że ból kolana u dzieci i młodzieży jest spowodowany ich szybkim wzrostem dzieci i nastolatków. Wzrost kości jest za szybki i nie nadążają za nim mięśnie. Może to powodować ich przykurcze i urazy przeciążeniowe. Bóle te zazwyczaj mijają po zakończeniu fazy szybkiego wzrostu u dziewczynek jest to okres 14-15 lat, a u chłopców 15-16 lat. Wtedy zasklepia się  miejsce, gdzie kość rośnie na długość, czyli jądro kostnienia. W naszych Studiu w Wysogotowie spotkaliśmy też chłopców, którzy kalendarzowo mieli 17 lat, a dotykały ich bóle wzrostowe kolan.

Jak złagodzić ból kolana u dziecka?

Ból kolana u dzieci i młodzieży jest zmniejszany poprzez zabiegi fizjoterapeutyczne. Masaż jest pomocny w rozluźnieniu mięśni, które są zbyt napięte i powodują ból przy przyczepie. Odpowiednie ćwiczenia pomogą rozciągnąć oraz wzmocnić mięśnie, które wymagają tego. Rehabilitacja pomaga również długofalowo pracując nad odpowiednią postawą dziecka, która jest istotna w kontuzjach kolana oraz ogólnej prawidłowej postawie dziecka w przyszłości.

Do jakiego lekarza z bólem kolana u dziecka lub nastolatka?

Jeśli doświadczasz bólu przewlekłego w kolanie, najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę do fizjoterapeuty. Rehabilitant może pomóc w diagnozowaniu problemu oraz opracowaniu planu leczenia, który może obejmować ćwiczenia, masaż, terapię manualną i inne metody, aby zmniejszyć ból i przywrócić sprawność kolana. Jeśli rehabilitant uzna, że konieczna jest szersza diagnostyka skieruje Cię do ortopedy, który zleci badania RTG, USG lub rezonans magnetyczny.

Również w przypadku nagłego urazu kolana, po którym ból nie jest duży i obciążanie nogi nie sprawia problemu pierwszym wyborem może być rehabilitant. Fizjoterapeuta wykonana odpowiedni masaż oraz zaleci wykonanie ćwiczeń, które zmniejszą ból w kolanie.

W przypadku, gdy urazu kolana jest nagły towarzyszy mu duży ból, obrzęki, zaczerwienieniem oraz bolesne obciążenia nogi konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z ortopedą. Lekarz powinien zbadać kolano oraz w przypadku konieczności zlecić badanie obrazowe.

W obu przypadkach, zarówno w przypadku bólu przewlekłego, jak i nagłego urazu, ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki, aby szybko złagodzić ból i przywrócić zdrowie kolana. Profesjonalna pomoc medyczna jest kluczowa w obu sytuacjach.

Co może oznaczać ból kolana u dziecka?

Ból kolana u dzieci i nastolatków, który jest przewlekły i nie jest spowodowany nagłym urazem jest zazwyczaj wywołany przeciążeniem kolana. Ból występuje często u młodzieży trenującej piłkę nożną, koszykówkę lub biegi. Przeciążenie kolana może prowadzić do choroby Osgood-Schlattera.

Nagły i ostry ból spowodowany wykonaniem nieprawidłowego ruchu w kolanie lub uderzeniem może być wywołany przez uszkodzenia wewnątrz kolana. Może wtedy dojść do uszkodzenia więzadeł, łąkotek lub chrząstki stawowej. Są to poważne zmiany, które powinny być diagnozowane przez fizjoterepeutę lub ortopedę. 

Kiedy do lekarza z bólem kolana?

Bóle kolana u dzieci i nastolatków mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Każdy ból kolana u dziecka utrzymujący się przez kilka dni powinien być zbadany przez specjalistę, czyli fizjoteraputę lub ortopedę. Nagły ostry przebieg połączony z obrzękiem, zaczerwienieniem i mocnym bólem powinien być zbadany przez lekarza, ponieważ może wskazywać na kontuzje kolana i jego uszkodzenie.

Ból przewlekły, który nie pojawił się w żadnym konkretnym momencie może być w pierwszej kolejności zbadany przez fizjoterapeutę, który zajmuje się kontuzjami dzieci i nastolatków. Jeśli nie będzie on wymagał dalszej diagnostyki obrazowej, czyli zdjęcie rentgenowskiego lub badania USG to wdroży on zabiegi fizjoterapeutyczne.

Od czego ból kolana bez urazu?

Ból kolana, który nie jest związany z żadnym urazem to ból przeciążeniowy. Oznacza to, że kolano było zbyt mocno obciążone i eksploatowane na przykład podczas biegów, skoków czy grania meczów. Zdarza się, że ból kolana bez urazu pojawia się też po długim chodzeniu. W przypadku pojawienia się bólu kolana bez urazu należy wprowadzić odpoczynek, a następnie skonsultować się z rehabilitantem. Fizjoterapeuta będzie mógł znaleźć przyczynę zbyt mocnego przeciążania kolana, która czasami jest w innym miejscu ciała na przykład w biodrze lub w kręgosłupie. Poprzez wprowadzenie odpowiednich zabiegów rehabilitacyjnych

Czy ból kolana sam przejdzie?

To zależy od przyczyny bólu kolana. Wiele przypadków bólu kolana może ustąpić samodzielnie, szczególnie jeśli jest on spowodowany niewielkim urazem lub przeciążeniem mięśni i stawów. W takich przypadkach odpoczynek, unikanie nadmiernego obciążania kolana oraz stosowanie lodu mogą pomóc w złagodzeniu bólu i przyspieszeniu procesu gojenia. Warto także unikać aktywności, która może powodować nasilenie bólu.Jednak jeśli ból kolana utrzymuje się przez dłuższy czas, jest intensywny lub występuje regularnie, to może to być oznaka poważniejszego problemu w kolanie. W takich przypadkach konieczna może być wizyta u fizjoterapeuty w celu zbadania kolana.

______________________
Artykuł przygotowany przez Bartosza Kubaszewskiego, opublikowany na stronie:
https://pro-balans.pl/dlaczego-twoje-dziecko-boli-kolano/

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij