fbpx
Zdrowie

5 najczęstszych powodów bólu szyi lub karku

8 grudnia 2022
2 min czas czytania

Budzisz się rano i twoja szyja jest sztywna? Czujesz napięcie w karku podczas pracy przy komputerze? Zdarza się, że podczas dłuższej pozycji siedzącej czujesz ból, który promieniuje do ręki? Sprawdź, jakie mogą być tego powody.

 

 1. Nieprawidłowa pozycja w trakcie spania.

  Nasz kręgosłup w trakcie nocy powinien być ułożony w pozycji jak najbardziej zbliżonej do jego neutralnego ustawienia. Spanie na brzuchu lub w innej pozycji na zbyt wysokiej poduszce powoduje jego nienaturalne ustawienie. Konsekwencją tego może być sztywna i obolała szyja po przebudzeniu się. Najkorzystniejszą pozycją jest spanie na plecach lub na boku z dobrze dobraną poduszką.

 2. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej w ciągu dnia.

  W środowisku naukowym używa się porównania “siedzenie to nowe palenie”. Długotrwała pozycja siedząca jest szkodliwa dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na wiele narządów i układów. Wyjątkiem nie jest tutaj nasz układ ruchu, czyli m.in. mięśnie i stawy, które nie lubią długiego przebywania w pozycji statycznej.

 3. Spięte i słabo rozciągnięte mięśnie.

  Jeśli długo siedzisz w ciągu dnia, Twoje mięśnie karku ulegają napięciu i potrzebują rozciągnięcia.

 4. Nawykowe ustawienie głowy wysunięta do przodu.

  Smartphone, praca przy komputerze, jazda autem to pozycje, w których najczęściej ustawiamy nasze ciało z głową wysuniętą do przodu. Niestety wywołuje one duże spięcie mięśni karku, które mogą wywoływać ból.

 5. Stres.

  Zabieganie, brak czasu dla siebie może powodować usztywnienie mięśni karku, które mogą boleć.

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij