fbpx
Zdrowie

Zerwane więzadło krzyżowe – operować czy nie operować?

2 września 2022
2 min czas czytania
Dziś kontynuujemy temat kolana i więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Czy wiesz, że nie każde zerwanie więzadła krzyżowego przedniego musi kończyć się zabiegiem operacyjnym? Istnieje wiele sytuacji, w których lepszą opcją jest leczenie bez zabiegu, czyli zachowawcze. Polega ona na pracy
z fizjoterapeutą, która obejmuje działania manualne oraz odpowiednie ćwiczenia. 

Biorąc pod uwagę wybór pomiędzy zabiegiem rekonstrukcji więzadła a leczeniem zachowawczym, należy wziąć pod uwagę:

 👉Uczucie niestabilności kolana

Objaw niestabilność i nawracające skręcenia kolana kilka tygodni od pierwotnego urazu są wskazaniem do operacyjnego leczenia. Natomiast ich brak daje możliwość wyboru leczenia zachowawczego.

👉Rodzaj aktywności fizycznej, jaką pacjent chce uprawiać 

Zadaniem więzadła krzyżowego przedniego jest stabilizacja kolana. Jeśli pacjent po urazie zamierza wrócić do aktywności, która zawiera dużą liczbę zmian kierunku poruszania się i skoków to leczenie zachowawcze może okazać się nieskuteczne. Przykładem takich aktywności jest np. piłka nożna, koszykówka czy jazda na nartach.

Natomiast leczenie zachowawcze może okazać się skuteczne, jeśli nie uprawiasz sportu wysokiego ryzyka kontuzji kolana jak przykładowo bieg, jazda rowerem, siłownia lub pływanie.

👉Wiek

U dzieci i młodzieży zdolności adaptacyjne są bardzo duże, dlatego szansa na to, że kolano bez ACL będzie dobrze funkcjonować, jest większa u na przykład 12-latka niż u starszych osób.

👉Gotowość do rehabilitacji po operacji

Czas od operacji do zdjęcia szwów trwa dwa tygodnie i jest okresem, w którym pacjent musi poruszać się o kulach
i jest mało mobilny. W okresie do 4 tygodni wraca do czynności życia codziennego, czyli na przykład poruszania się bez kul czy jazdą samochodem.

Kolejne tygodnie nie oznaczają końca rehabilitacji tylko dalszą konieczność ćwiczeń kilka razy w tygodniu przez okres
6 miesięcy.

Zatem, jeśli wiesz, że Twoja sytuacja życiowo-zawodowa nie pozwala Ci na to, abyś przez okres kilkunastu dni po zabiegu zostać w domu lub na to, aby przez kilka miesięcy ćwiczyć z fizjoterapeutą, to lepszą opcją może okazać się leczenie zachowawcze, które zazwyczaj trwa krócej niż rehabilitacja po urazie.

👉Uszkodzenie innych struktur w kolanie

Podczas urazów kolana zdarza się, że dodatkowo uszkadzane są inne struktury takie jak łąkotka i więzadło poboczne. Ich uszkodzenia mogą negatywnie wpłynąć przebieg leczenia zachowawczego, choć ich uszkodzeniem nie zamyka do niego drogi.

Jak widzicie, zmiennych jest wiele. Nie ma gotowych rozwiązań i każdy przypadek musi zostać przeanalizowany indywidualnie pod kątem stanu, potrzeb oraz oczekiwań pacjenta.

PS
Zbigniew Boniek grał swoją całą karierę piłkarską bez więzadła krzyżowego przedniego w kolanie

______________________
Artykuł przygotowany przez Bartosza Kubaszewskiego, opublikowany na stronie
https://pro-balans.pl/zerwane-wiezadlo-krzyzowe-operowac-czy-nie-operowac/

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij