Tomasz Wilczewski związany ze sportem jest już od wielu lat. Sam siebie nazywa edukatorem, ponieważ pracuje nad rozwojem procesów szkoleniowych, psychopedagogicznych, czy neuromotorycznych. Obszarów, którymi się zajmuje, jest wiele, ale celem jest, by te procesy usprawnić i uskutecznić. Inspiracją w jego życiu i wyborze tej ścieżki był śp. prof. Tadeusz Huciński – pedagog, psycholog sportu, wybitny trener koszykówki, którego również w rozmowie z nami Tomasz wspomina.
Znajomość Tomka z FCapp trwa już nieco dłużej, a nasze pierwsze spotkanie możecie obejrzeć na naszym profilu na Facebook’u pod linkiem: https://www.facebook.com/FCapp/videos/1540924519584221/
Z racji, że tym razem spotkaliśmy się na III Kongresie Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim we Wrocławiu, którego motywem przewodnim był model gry, nie mogliśmy pominąć, by o tę kwestię Tomka zapytać i także o to, jaki powinien być wprowadzony w naszym szkoleniu piłkarskim. Mimo wielowątkowości tematu Wilczewski odpowiada lakonicznie i treściwie: – Powinien wypływać od zawodnika do trenera, obojętnie, czy jest to poziom seniorski, czy młodzieżowy. Rzecz w tym, by był to model polski. Uważam, że żadne zaadoptowanie czegoś, co istnieje, nie przejdzie.
Co kryje się pod stwierdzeniem “wypływania od zawodnika do trenera”? Otóż Wilczewski opiera się na stwierdzeniu, że trener nieustannie powinien konfrontować się z zespołem, ale nie w znaczeniu walki, lecz przepływu treści formy. Zwraca uwagę na to, że sposoby pracy powinny być dostosowane do dziecka, a nie to, że trener przychodzi z gotowym konspektem, który sobie wymyślił i próbuje go zrealizować. Powołuje się również na program dla dzieci 5-9 lat, nad którym pracował. Wymieniając 12 kompetencji dla tego okresu, sądzi, że jeśli przekażemy je już teraz w tych dzieciach, to w przyszłości będziemy mieli kompletnego zawodnika.
Wilczewski wypowiedział się również, jak postrzega zawód trenera oraz o rozwoju i cechach występujących u zawodników: – Bycie trenerem to jest sztuka. Nie ma takiego narzędzia, które można wziąć i liczyć na to, że będzie się robiło coś samo. Bardzo podoba mi się koncepcja trenera Marka Śledzia w układzie zasad, które generują warianty, gdzie zawodnik buduje taktykę sytuacji, a nie w układzie schematu.
Poniekąd narzędziem, którym włada trener, są zawodnicy. Co na ten temat myśli nasz rozmówca i jakie dostrzega zależności? – Ważna jest znajomość profili graczy w zespole. Nie wszystkie dzieci chcą wygrywać. W jednym miejscu trener ma zawodników z dużą mocą rywalizacji i innych kompetencji, a inna grupa charakteryzować się będzie dużym uczestnictwem. Stąd też dobór treści treningowych będzie zależny od tego, jaki zbiór kompetencji mamy w drużynie i jaki jest jej wzorzec modelowy. Dlatego to trener tworzy najlepszą wersję zespołu i zawodników.
W polskiej piłce bardzo często brakuje zachowania zimnej krwi i spokoju w podejmowanych decyzjach. Potrzeba pewnej powtarzalności, niczym na taśmie produkcyjnej. Wilczewski zaznacza, że nasze pokolenie młodych trenerów w Polsce zapomniało o metodyce. W tym miejscu przywołuje rolę Polskiego Związku Piłki Nożnej, który ma w planach pracę rozwinięcia struktur treningowych. Według naszego gościa, jakie środowisko stworzymy, takiego tworzymy zawodnika, dlatego tym bardziej środowisko kompetencji społecznej jest w tym przypadku istotne. Stąd też dla niego rewolucja skonfrontowania z innymi dyscyplinami pozwala tworzyć nowe przestrzenie. Dopiero spojrzenie na inną rzecz w różnych dyscyplinach sportowych daje nowe pomysły i odkrywa nam zdecydowanie więcej przestrzeni.
Na koniec rozmowy Tomasz podzielił się swoimi doświadczeniami z korzystania z naszej aplikacji, co i dla nas stanowi mocną recenzję: – Polecam aplikację FCapp, bo to ona będzie jednoczyła dzieciaki i trenerów. Mam nadzieję, że w kolejnych rozwinięciach produktu pojawi się wątek mentalny. Coraz częściej zmierzamy w tym kierunku, że to nie wynik meczu jest najważniejszy, ale ile razy w pewnym procesie dziecko rozwinęło się. W czasach technologii i przy wspaniałych zespołach ludzkich wszystko jest do zrobienia – kończy.
___________________________
Całą rozmowę możecie obejrzeć i odsłuchać na platformach:
– Spotify: https://open.spotify.com/episode/4UfxBRzHJMxoWR6jCA3Uw2?si=a13fe19ca0014a9b
– YouTube: https://youtu.be/3OBtAIt5iVU
– Google Podcasts: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob3cvNTUzMTIzNy9lcGlzb2Rlcy9mZWVk
– Spreaker: https://www.spreaker.com/user/racicki/fcapp-odcinek-2-1