Ból pięt pojawia się najczęściej u dzieci w wieku 8-13 lat trenujących regularnie np. piłkę nożną. Dziecko najczęściej odczuwa ból po zakończeniu treningu, a gdy stan jest bardziej zaawansowany także w jego trakcie lub zwykłego funkcjonowania w ciągu dnia.
Przyczyną powstania stanu zapalnego i podrażnienia jest zmniejszone ukrwienie kości piętowej. Gdy kość piętowa nie jest odpowiednio ukrwiona, dochodzi do nawarstwiania się chrząstki na guzie pięty, co z kolei powoduje drażnienie ścięgna Achillesa. Dodatkowo u dzieci, które szybko rosną ścięgno Achillesa może nie nadążać za rosnącymi kośćmi, przez co jest naprężone.
Jeśli Twoje dziecko po treningach narzeka na ból pięt, możecie:
- zastosować żelowe wkładki pod pięty podczas aktywności,
- schłodzić miejsce bólu wkładem żelowym bezpośrednio w treningu,
- rolować i masować mięśnie łydki,
- zmniejszyć liczbę treningów o 1 w tygodniu.
W momencie, gdy wyżej wymienione działania nie przyniosły poprawy w czasie dwóch tygodni, zgłoś się do fizjoterapeuty, aby:
- wykonać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające i rozciągające,
- rozluźnić mięśnie łydki i ścięgno Achillesa poprzez masaż,
- nakleić plastry kinesiotaping.
Należy pamiętać, że ból w okolicy pięty to nie zawsze objaw jałowej martwicy guza piętowego. Zdarza się, że przeciążone mięśnie łydki i ścięgno Achillesa daje podobne objawy, nie zmieniając struktury kości.
Pamiętaj, aby nie lekceważyć odczuć dziecka, kiedy informuje, że po treningu bolą go pięty. Im szybciej wprowadzicie wymienione w artykule działania, tym szybciej ból się zmniejszy.
______________________
Artykuł przygotowany przez Bartosza Kubaszewskiego, opublikowany na stronie
https://pro-balans.pl/dlaczego-twoje-dziecko-bola-piety-po-lub-w-trakcie-treningu/