fbpx
Zdrowie

Dlaczego Twoje dziecko bolą pięty po lub w trakcie treningu?

20 października 2022
2 min czas czytania
Ból pięt pojawia się najczęściej u dzieci w wieku 8-13 lat trenujących regularnie np. piłkę nożną. Dziecko najczęściej odczuwa ból po zakończeniu treningu, a gdy stan jest bardziej zaawansowany także w jego trakcie lub zwykłego funkcjonowania w ciągu dnia.

Przyczyną powstania stanu zapalnego i podrażnienia jest zmniejszone ukrwienie kości piętowej. Gdy kość piętowa nie jest odpowiednio ukrwiona, dochodzi do nawarstwiania się chrząstki na guzie pięty, co z kolei powoduje drażnienie ścięgna Achillesa. Dodatkowo u dzieci, które szybko rosną ścięgno Achillesa może nie nadążać za rosnącymi kośćmi, przez co jest naprężone.

Jeśli Twoje dziecko po treningach narzeka na ból pięt, możecie:

  • zastosować żelowe wkładki pod pięty podczas aktywności,
  • schłodzić miejsce bólu wkładem żelowym bezpośrednio w treningu,
  • rolować i masować mięśnie łydki,
  • zmniejszyć liczbę treningów o 1 w tygodniu.

W momencie, gdy wyżej wymienione działania nie przyniosły poprawy w czasie dwóch tygodni, zgłoś się do fizjoterapeuty, aby:

  • wykonać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające i rozciągające,
  • rozluźnić mięśnie łydki i ścięgno Achillesa poprzez masaż,
  • nakleić plastry kinesiotaping.

Należy pamiętać, że ból w okolicy pięty to nie zawsze objaw jałowej martwicy guza piętowego. Zdarza się, że przeciążone mięśnie łydki i ścięgno Achillesa daje podobne objawy, nie zmieniając struktury kości.

Pamiętaj, aby nie lekceważyć odczuć dziecka, kiedy informuje, że po treningu bolą go pięty. Im szybciej wprowadzicie wymienione w artykule działania, tym szybciej ból się zmniejszy.

______________________
Artykuł przygotowany przez Bartosza Kubaszewskiego, opublikowany na stronie
https://pro-balans.pl/dlaczego-twoje-dziecko-bola-piety-po-lub-w-trakcie-treningu/

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij