fbpx
Zdrowie

Ból piszczeli podczas biegania

10 sierpnia 2022
2 min czas czytania
Piekący ból po przyśrodkowej stronie piszczeli. Nieprzyjemne uczucie podczas dotykania kości piszczelowej. Dyskomfort w okolicy podudzia utrzymujący się podczas biegu lub treningu. Ból w środku goleni pod kością piszczelową. Znasz to?

 

Objawy

Ból po przyśrodkowej stronie piszczeli jest przewlekłym stanem, która często dokucza osobom, które uprawiają aktywności złożone w głównej mierze z biegów lub skoków. Zazwyczaj przytrafia się osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem. W literaturze ten problem najczęściej jest nazywany Shin Splints.
Dolegliwości są odczuwane przede wszystkim podczas wysiłku fizycznego, ale w zaawansowanych fazach występują też podczas chodzenia lub w spoczynku.

Przyczyny

 1. Zbyt duże obciążenia treningowe bez czasu na regeneracje.
 2. Ograniczone zgięcie grzbietowe w stawie skokowym.
 3. Źle dobrane obuwie.
 4. Brak rozciągania mięśni.
 5. Bieganie po twardym podłożu.
 6. Ograniczony zakres ruchu rotacji w biodrze.
 7. Próba “rozbiegania” bólu.

Co zrobić?

 • Zmniejsz liczbę oraz czas treningów.
 • Roluj oraz rozciągaj mięśnie łydki.
 • Wzmocnij swoje mięśnie, wykonując ćwiczenia siłowe.
 • Nie bagatelizuj objawów, ponieważ sumowanie się mikrourazów może wywołać złamanie zmęczeniowe w obrębie kości piszczelowej, które powoduje dłuższą przerwę w aktywności.
 • Jeśli dolegliwości się nie zmniejszają, odwiedź fizjoterapeutę, który zajmuje się osobami aktywnymi fizycznie. Razem znajdziecie dokładną przyczynę bólu oraz rozwiązanie problemu.

______________________
Artykuł przygotowany przez Bartosza Kubaszewskiego, opublikowany na stronie
https://pro-balans.pl/bol-piszczeli-podczas-biegania/

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij