fbpx
Turnieje

24-godzinny piłkarski turniej Niepodległości. Grali, żeby uczcić pamięć Bohaterów

15 listopada 2021
2 min czas czytania

W dniach 10-11 listopada w Zabrzu odbyła się druga edycja 24-godzinnego piłkarskiego Turnieju Niepodległości. W wydarzeniu, którego celem było uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości, wzięły udział 64 drużyny, które w sumie liczyły około 800 zawodników.

24-godzinny turniej piłkarki jako sposób na uczczenie pamięci bohaterów, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości naszego kraju? – Nie ma lepszego sposobu na uczczenie tego święta jak gra w piłkę. Tym bardziej, że ci wszyscy zawodnicy bardzo lubią to robić i kochają ten sport – podkreśla Adrian Gryszkiewicz w rozmowie z klubową telewizją Górnika Zabrze, piłkarz tego klubu, który z bliska obserwował Turniej Niepodległości.

???? Piłka nożna jest sportem wiodącym w naszym kraju, który wywołuje nie tylko emocje, ale i pozytywne spojrzenie na te wydarzenia. Jednocześnie ci młodzi ludzie pokazują, że znają historię naszego kraju – mówi Jan Pawluch, dyrektor biura prezydenta Zabrze w rozmowie z TV Zabrze.

Skąd zrodził się taki pomysł, żeby organizować to wydarzenie w takich okolicznościach czyt. trwa 24h i odbywa się 11 listopada? – Dwa lata temu zrodził się taki pomysł w mojej głowie i Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, której przewodzi Tomasz Zabielski. Spotkaliśmy się na kawie przy okazji wydarzenia Ekstra Talent i uznaliśmy, że można coś fajnego zrobić na nowej, wyremontowanej hali w Zabrzu. Wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić turniej, który będzie trwał 24-godziny i próbujemy to już realizować drugi rok w Zabrzu. To jest też nawiązanie do corocznej tradycji naszego miasta, gdzie 11 listopada odbywał się 24-godzinny turniej piłkarski – tłumaczy Łukasz Milik, dyrektor akademii Górnika Zabrze.

Od kategorii U-8 po oldbojów taki był plan na rozegranie turnieju. Dzieci i młodzież grały rano lub popołudniu, a seniorom pozostawała gra w piłkę w godzinach późnowieczornych i nocnych – Mieliśmy to tak rozłożone, żeby najpierw grały najmłodsze dzieci, później starsze, a wieczór i noc jest dla seniorów. W godzinach od 1 do 6 rana grają najodważniejsi. Nie ma przerw. Idea 24-godzinnego turnieju polega na tym, że cały czas gramy bez przerwy, jedna kategoria wiekowa się kończy, a druga zaczyna – wyjaśnia Milik.
Oprócz rywalizacji piłkarskiej pojawił się też teqball na tym wydarzeniu.
???? Teqball to dyscyplina sportowa, która prężnie się rozwija w Polsce. W naszym klubie też mamy stół do tego sportu i zawodnicy z niego korzystają. Tak samo tutaj. Nowa forma rywalizacji w tzw. ping ponga na krzywym stole – mówi z uśmiechem na twarzy dyrektor akademii.

Turniejów piłkarskich z okazji święta niepodległości jest wiele. Czy sportowa rywalizacja to odpowiednia metoda, żeby uczcić pamięć bohaterów?  Samo granie w piłkę na pewno nie, bo ważne jest to wszystko co wokół, czyli otoczka około turniejowa, która powinna zapaść w pamięć dziecka.

Czy tak było w tym przypadku? Przeglądając relacje wideo z tego wydarzenia widać, że dzieci na pytania różnych dziennikarzy, zaznaczały, że wiedzą dlaczego grają tego dnia w piłkę, z okazji jakiego święta. Czy to obrazki na pokaz, żeby był dobry PR wokół turnieju?

Niewykluczone, aczkolwiek dobrze, że też powstają turnieje niekomercyjne, które niosą za sobą jakąś ideę i wartość, która też jest ważna w kontekście edukacji tych najmłodszych, gdzie podczas tych rozgrywek mogliśmy oglądać również 7-latków.

Jeżeli organizujesz turniej piłkarski, skontaktuj się z nami. Chętnie. pojawimy się na nim i obsłużymy go przy pomocy aplikacji FCapp! ????

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij