Scouting

Scouting w Premier League – rozmowa z Jakubem Bokiejem

8 czerwca 2021
2 min czas czytania
Jakub Bokiej

Rozmawialiśmy z Jakubem Bokiejem, CEO Polish Football Academy w Leeds oraz scoutem obecnego lidera Premier League – Manchesteru City.

???? FCapp: Na początek chciałbym zapytać, jak to się stało, że tak młody człowiek jak Pan w swoim CV może wpisać własną akademię piłkarską i pracę w takich klubach jak Leeds i Manchester City?
????️ Jakub Bokiej: Jest to delikatnie złożony temat, ale także ze sobą powiązany. W dużym skrócie – w 2016 roku postanowiłem zainwestować wszystkie pieniądze, aby utworzyć projekt, który miał dawać szansę najbardziej uzdolnionym Polakom w UK na grę w profesjonalnych klubach. Projekt szybko zyskał uznanie w oczach Leeds United, kilka miesięcy później projektem zainteresowało się City, gdzie od ponad 4 lat pełnię funkcję skauta.

???? FCapp: W Wielkiej Brytanii liczba i poziom akademii znacznie różni się od tego, co możemy znaleźć w Polsce, czym zatem charakteryzuje się sposób pracy Polish Football Academy, że stale się rozwija i przyciąga coraz to nowych zawodników?
????️ Jakub Bokiej: Nie ukrywajmy, Polish Football Academy jest dosyć dobrze opakowane medialnie, ale też mamy namacalne efekty naszej pracy, co wpływa na podświadomość zarówno zawodników, jak i rodziców. Chłopcy podpisują kontrakty, jeżdżą na testy, mają szansę zaprezentowania swoich umiejętności przed poważnymi ludźmi. Pandemia delikatnie nas wyhamowała, ale na dniach kolejny nasz zawodnik podpisze kontrakt w profesjonalnym klubie, a kwestią czasu jest, kiedy pierwszy nasz wychowanek zadebiutuje w młodzieżowej Reprezentacji Polski.

???? FCapp: Czy jak nazwa wskazuje, twoja Akademia jest przeznaczona tylko dla ludzi związanych z Polską, czy może jednak skład jest bardziej międzynarodowy?

????️ Jakub Bokiej: Tak, w nazwie nie ma przypadku. Na własnej skórze przekonałem się, jak ciężko jest przebić się młodemu Polakowi wyjeżdżającemu na Wyspy nie mając żadnej pomocy, żadnych kontaktów, a dodatkowo zmagając się z barierą językową. Dzisiaj moim zadaniem jest maksymalne skracanie tej drogi.

???? FCapp: W jaki sposób zostałeś scoutem? Jak wygląda rekrutacja, na takie stanowisko?
????️ Jakub Bokiej: Wpływ na to miało wiele zmiennych. Znajomość rynku piłkarskiego, koneksje, przewidywanie rozwoju, zidentyfikowanie potencjału, umiejętność rozmowy z zawodnikami czy rodzicami. Dużym atutem był też projekt Polish Football Academy, bo często w akademii pojawiają się zawodnicy, którzy dopiero przyjechali z Polski, a to czyni ich “unikatami” na rynku. Rekrutacja wygląda jak normalna rozmowa o pracę, tylko musi to być poparte kilkoma zmiennymi, które finalnie decydują czy w danym klubie podpiszesz umowę, czy nie.

???? FCapp: Obecnie pracujesz w Manchesterze City, jakie są tam twoje obowiązki? Na czym polega praca w roli scouta w tak dużym klubie?
????️ Jakub Bokiej: Moim głównym zadaniem jest oglądanie i identyfikowanie zawodników w wieku od 4 do 14 lat, natomiast są też sytuacje wyjątkowe. Np. W 2016 roku poleciłem do klubu Jakuba Modera, który wtedy nie uchodził za “top talent”, a 5 lat później został kupiony przez klub Premier League za 10 milionów euro.

???? FCapp: Jak długo zajmuje proces wdrożenia, do pracy w tej roli? Czy przechodziłeś jakieś specjalistyczne szkolenia itp? Czy może jednak w twoim wypadku działalność polega w większości na “czuciu” talentu piłkarskiego u obserwowanego zawodnika?
????️ Jakub Bokiej: Mamy kwartalne spotkania na których debatujemy w swoim dziale co i w jaki sposób moglibyśmy ulepszyć. Natomiast jestem zdania, że trzeba mieć nosa w tym zawodzie, nawet kiedy ludzie z politowaniem pukają się w głowę po twoich decyzjach.

???? FCapp: Jak w zespole “The Citizens” wygląda współpraca na linii akademia – pierwsza drużyna? Czy filozofia Pepa Guardioli jest tam wtłaczana na każdym poziomie?
????️ Jakub Bokiej: Tak, systemy gry są często podobne, ważne jest to, aby budować pewne zachowania, które będą użyteczne w pierwszym zespole.

???? FCapp: Twój pracodawca ma jedną z najlepszych akademii w Europie, a nawet i na świecie. Jednak, poza pewnymi wyjątkami, zbyt wielu zawodników nie przebija się do pierwszego składu – z czego to wynika? I w takim razie, jaki jest główny cel tej akademii?
????️ Jakub Bokiej: Odpowiedź jest bardzo prosta – kosmicznie mocny pierwszy zespół. Najlepszym przykładem jest Jadon Sancho, który nie przebił się w City, a dzisiaj robi świetną robotę w BVB zarówno w Bundeslidze, jak i Lidze Mistrzów. Wielu zawodników wychowanych przez klub znajduje się w Football League, ale także w topowych ligach Europy.

???? FCapp: Jaka jest rola scouta w całym procesie transferowym? Zarówno w tej piłce “dorosłej”, jaki i “juniorskiej”?
????️ Jakub Bokiej: Często kluczowa. Szczególnie w piłce juniorskiej często to skauci mają pierwszy kontakt z zawodnikiem, na którym im zależy, dopiero później trafia on fizycznie do klubu. W piłce seniorskiej jest to dużo bardziej skomplikowany temat.

???? FCapp: To teraz chciałbym podpytać, o aspekty bardziej merytoryczne. W jakim wieku piłka nożna powinna przestać być tylko zabawą, a powinny pojawiać się elementy taktyki itp.?
????️ Jakub Bokiej: Myślę, że w każdym wieku piłka powinna bawić i cieszyć zawodnika, wczesna czy późna specjalizacja jest często zależna od indywidualności, dlatego ciężko mówić tutaj o złotym środku lub idealnym wieku.

???? FCapp: Zahaczając trochę o obecną sytuację, jak bardzo działalność Polish Football Academy zmienił Covid?
????️ Jakub Bokiej: Każda sytuacja ma na nas jakiś wpływ, tylko od nas zależy, jak ją zinterpretujemy i czy będziemy w stanie coś z tego wyciągnąć. Bardzo pouczający moment, ale na pewno też w dużej mierze frustrujący. Natomiast, przez cały lockdown walczyliśmy na platformie Zoom w formie rozpisek, rozmów merytorycznych z wieloma piłkarzami. Reasumując – ciężki moment, ale ważny i pouczający.

???? FCapp: W jaki sposób zostać scoutem? Czy miałbyś jakąś radę, dla młodych pasjonatów przykładowego Football Managera, którzy chcieliby przenieść swoje zainteresowania do świata rzeczywistego?
????️ Jakub Bokiej: Warto dostrzegać detale, wyjątkowość u zawodników, ufać swojej intuicji, nie dać się pochłonąć opinii publicznej. Ludzie zawsze będą komentowali Twoje wybory, niezależnie od tego, czy są dobre, czy złe.

 

Mikołaj Długosz
Mikołaj Długosz
O AUTORZE

Twórca tekstów o tematyce okołopiłkarskiej ze smykałką do przeprowadzania wywiadów i absolutnym brakiem zrozumienia zasad interpunkcji.

Udostępnij