fbpx
Podcasty "Świadoma gra"

Podobieństwa i różnice w pracy trenera w piłce seniorskiej i młodzieżowej – Roland Thomas

28 kwietnia 2022
2 min czas czytania

Football Challenge App to aplikacja łącząca środowisko piłkarskie. Dlatego też kontynuując nasze zakładane cele, rozpoczynamy cykl podcastów “Świadoma gra”!

Rozmawiamy:
– z ekspertami o tym, jakie są trendy w trenowaniu i organizacji klubu,
– z rodzicami o planowaniu kariery młodego sportowca,
– ze scoutami oraz menadżerami o tym jak szukać talentów.

W premierowym odcinku naszym gościem był Roland Thomas, z którym mieliśmy przyjemność porozmawiać podczas III Kongresu Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim, na którym był jednym z prelegentów. Tematem przez niego omawianym była “Budowa ataku pozycyjnego poprzez wszystkie formacje w oparciu o model gry.”
Sam model gry jest pojęciem bardzo szerokim, ale zapytaliśmy naszego rozmówcę, jaka jest jego definicja:

– Sprowadziłbym to do tego, że jest to filozofia, czy też styl pracy, w jaki chciałbym, żeby mój zespół grał i co miałby realizować. To jakie mam zasady na różnych polach w każdej fazie.
Bardzo ważna okazuje się tutaj jednolita polityka klubu, tworzona już od podstaw. – Trener musi dopasować go do zawodników niż odwrotnie. Często może się to nie sprawdzić. To dlatego, że przychodząc do klubu, musisz mieć wstępny ogląd kadry. W perspektywie czasu można dobierać do niej odpowiednich piłkarzy, ale to już akademia powinna być prowadzona według głównego schematu, który przekłada się na pierwszą drużynę. Wtedy wchodzący do niej gracze młodzieżowi wiedzą już, jak mają funkcjonować, a nie uczyć się czegoś na nowo. Uważam, że musimy dążyć do takiego modelu, by od kategorii Skrzata, czy Żaka pracować w określony sposób, dążąc do finalnego ukształtowania zawodnika. Zdaję sobie też sprawę, że jest to trudny i pracochłonny proces – podkreśla Thomas.

Mimo 25 lat Roland Thomas ma za sobą epizody trenerskie, dzięki którym nabrał spory bagaż doświadczeń. Swoją przygodę w tej branży rozpoczynał w Olimpii Warszawa. Kolejnymi krokami była praca w akademiach ze stolicy: Escoli oraz w Barca Academy. Na poziomie seniorskim, jako asystent Wojciecha Stawowego spędził 10 miesięcy w ŁKSie Łódź, a ostatnio prowadził I zespół Stali Stalowa Wola.

Co ciekawe, nasz rozmówca z wykształcenia jest… politologiem. Obok piłki jest to dla niego pasja, która towarzyszy mu już od czasów gimnazjum. – Interesują mnie aspekty polityczne i zmiany, które zachodzą w państwie i społeczeństwie. Kontynuowałem ten kierunek również na studiach, rozwijając się przy tym jako trener. W zasadzie to najpierw ukończyłem kurs UEFA A, a dopiero później zająłem się obroną pracy magisterskiej.

Pewna symbioza powyższych zainteresowań pokazuje wiele podobieństw na różnych płaszczyznach, które otwierają mu oczy na nowe rzeczy, by spojrzeć inaczej. W rozmowie z CEO FCapp Rafałem Warchołem, Thomas, powołując się na swoją pasję, zwrócił uwagę na ciekawe cechy, które łączą zarówno trenera, jak i polityka: chodzi o działalność w pewnej grupie, proponowany program działań do realizacji.

Ze względu na pracę Thomasa w różnych kategoriach wiekowych zwrócił uwagę na różnice występujące w piłce seniorskiej i młodzieżowej: – W akademii panuje większa stabilizacja i dzięki temu widzisz zmiany dokonywane w perspektywie czasu. Do tego mniejsza presja, w czym również zawierają się wyniki. Natomiast na poziomie seniorskim zawodnicy są już ukształtowani. Oczywiście można coś zmienić, ale to jest “produkt finalny”, który trzeba jedynie oszlifować. Dochodzą sytuacje, gdy przychodzą nowi zawodnicy i rola trenera, jest taka, by go rozwinąć. Ponadto są pewne ograniczenia, ponieważ każdy ma wobec ciebie pewne oczekiwania i jeśli nie spełniasz ich w danym czasie – tracisz pracę.

Dlatego też dla naszego rozmówcy ważna jest długofalowość, ale i różnorodność. Każdy trener ma inne podejście, styl pracy i zachowanie. Uważa to za dobre, gdy taka sytuacja ma miejsce w akademii, bo jest to dla młodych piłkarzy duża wartość na przyszłość.
Argumentuje to tym, że później, gdy zawodnik idzie dalej na poziom seniorski i dojdzie do sytuacji, w której trener w klubie zmienia się co pół roku, to on musi się do tego zaadoptować. Jest to potrzebne szczególnie w kwestii mentalnej. Celem jest, by ukształtować zawodnika, który będzie jak najlepiej przygotowany pod każdym względem: taktyczno-technicznym, ale i bardziej właśnie mentalnym.
Nie wszystko jednak zależy od trenera, ale rzecz jasna od samych zawodników. Sam wspomina, że miał możliwość pracowania ze zdeterminowanymi młodymi zawodnikami, ale i z bardzo doświadczonymi, jak bramkarz, który zakończył już swoją karierę Arkadiusz Malarz, który chciał się rozwijać i chłonął wiedzę, wpływając na młodszych kolegów z szatni.

Nie mogliśmy pominąć tematu przemian i reform dokonywanych w polskiej piłce. Od września 2021 roku PZPN wprowadził reformę w szkoleniu dzieci i młodzieży. Związek pod wodzą nowego prezesa Cezarego Kuleszy podjął decyzje dotyczące rozgrywek ligowych dla piłkarzy poniżej 12. roku życia, w których rozgrywkach nie będą uwzględniane
wyniki. Co na temat zmian na różnych polach  w footballu w naszym kraju sądzi Thomas? – Jak przy każdej zmianie potrzebny jest czas. W piłce nie ma nic na już. Jest to proces długofalowy, a my w Polsce musimy to zrozumieć, szczególnie prezesi i właścicielce klubów. Tylko takie działania przynoszą odpowiedni efekt. Przykładami podanymi przez naszego rozmówcę są nazwiska znane każdemu, kto, choć w minimalnym stopniu interesuje się rodzimymi rozgrywkami. Mowa o Marku Papszunie z Rakowa Częstochowa, aktualnego selekcjonera Reprezentacji Polski U19 i znanego z Górnika Zabrze, Marcina Brosza, czy Waldemara Fornalika z Piasta Gliwice. Jak sam podkreśla, wzorzec tych osób pokazuje, że kluczowa jest cierpliwość i przetrwanie trudnych momentów. – Bardzo życzyłbym, aby osoby zarządzające klubami piłkarskimi w Polsce dawały trenerom czas.. Warto poświęcić mu więcej czasu, wziąć na rozmowę, dopytać, jaki ma pomysł na rozwój zawodników, obserwować go również na treningach, żeby podjąć decyzje na tej podstawie, a nie uwarunkowane emocjonalnie – puentuje Thomas.

___________________________

Całą rozmowę możecie obejrzeć i odsłuchać na platformach:
– Spotify: https://open.spotify.com/show/5KJilDPZy90tUHp5Y809ot
– YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ZjPkGt3BJiQ
– Spreaker: https://www.spreaker.com/user/11373219/odc-1-swiadoma-gra-roland-thomas

Mateusz Łagożny
O AUTORZE

Ekspert w pracy z użytkownikami FC.APP - zbieraniu uwag, sugestii, słów ciepłych i tych nie do końca.

Udostępnij