fbpx
Turnieje

Największy dziecięcy turniej na świecie odbywa się… w Norwegii

16 sierpnia 2021
2 min czas czytania

Ile drużyn masz na myśli, kiedy mówisz o dużym turnieju? 16? Może 32? W 2016 roku w „Norway Cup” zagrało dokładnie… 2199 zespołów z całego globu! Jak powstawał największy turniej dziecięcy na świecie? Kto stworzył tę inicjatywę?

Oslo, stolica Norwegii. To tutaj swoją siedzibę ma wielosekcyjny klub Bakkelagets SK. Drużyna nie może się pochwalić wielkimi osiągnięciami. Ich największym sukcesem jest wygranie Pucharu Zdobywców Pucharów w piłce ręcznej kobiet, poza tym w Skandynawii, a co dopiero w Europie, znaczą niewiele, chociaż powstali już w 1909 roku. Bakkelagets SK bardziej niż z osiągnięć sportowych są znani jednak z… organizacji największego turnieju piłkarskiego dla dzieci na świecie.

Pierwsza edycja tych międzynarodowych zawodów odbyła się w 1972 roku, a na czele projektu stanął Frode Kyvag, który pełnił tę funkcję przez niemal 40 lat, aż zastąpił go Tony Isakson.

Należy podkreślić, że już w pierwszym turnieju wystartowało 8 drużyn żeńskich, a koniec końców najlepsze okazały się dziewczyny z Amazon Grimstad FK. Dlaczego to takie ważne? Do 1976 roku, czyli cztery lata po zakończeniu premierowej edycji, Norweski Związek Piłki Nożnej (NFF nie uznawał… futbolu kobiecego. Uważa się, że ten turniej dał początek żeńskiej piłce nożnej w tym kraju.

„Norway Cup” trwa tydzień, a jedną z aren zmagań jest Ekebergsletta, czyli po prostu… ogromne pole zieleni. Do lat 50. na tym terenie uprawiano zboża, a po II Wojnie Światowej pojawił się plan, żeby wybudować w tym miejscu lotnisko. Ostatecznie postawiono na ogromny park, który jest głównie wykorzystywany do zmagań sportowych.

Kto może wziąć udział w tym wielkim przedsięwzięciu? Zawodnicy i zawodniczki od 10. do 19. roku życia, natomiast w ostatnich latach organizatorzy zdecydowali się dać szansę także młodszym dzieciom, a konkretnie tym z kategorii wiekowych U6-U10, które rozgrywają spotkania 3v3. Szacuje się, że we wszystkich edycjach wystartowało ponad 50 tysięcy drużyn ze 126 krajów. W 1979 roku w „Norway Cup” wziął udział m.in. zespół złożony z dzieci zamieszkujących slumsy w São Paulo, największym mieście w Brazylii.

W minioną sobotę poprowadził „Czerwone Diabły” do bardzo przekonującego zwycięstwa nad Leeds United w pierwszej kolejce Premier League, a w przeszłości… grał w największym dziecięcym turnieju na świecie. Organizatorzy „Norway Cup” mogą pochwalić się, że w ich zawodach brał udział Ole Gunnar Solskjaer, ale jednocześnie… znacznie ustępują pod tym względom szwedzkiemu „Gothia Cup”, w którym startowali Zlatan Ibrahimović, Andrea Pirlo, Alan Shearer czy Xabi Alonso.

Ze względu na pandemię, w ostatnich dwóch latach inicjatywa została odwołana. Tak się składa, że w 2022 roku „Norway Cup” będzie obchodziło swoje 50. urodziny, a organizatorzy turnieju już teraz zapewniają, że przyszłoroczna edycja będzie wyjątkowa. Rejestracja dopiero wystartowała, więc trenerzy – macie niepowtarzalną okazję, żeby wziąć udział w największym turnieju piłkarskim dla dzieci i młodzieży na całym świecie.

Fot. Norway Cup

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij