fbpx
Turnieje

“Danone Nations Cup” – dziecięce mistrzostwa świata

23 października 2021
2 min czas czytania

Franck Riboud po mistrzostwach świata w 1998 roku zapragnął, żeby marka “Danone” zorganizowała… mundial dla dzieci. Jego wizją było stworzenie turnieju dla kategorii U10-U12, w którym swoje umiejętności będą mogły zaprezentować talenty z całego świata.

???? Turniej “Danone Nations Cup” narodził się w 2000 roku, z inicjatywy Francka Ribouda. Marka Danone stworzyła turniej na globalną skalę dla dzieci w wieku 10-12, który nie tylko uczy ich gry w piłkę, ale również zwraca uwagę na problemy związane m.in. ze środowiskiem – powiedział Emmanuel Faber, CEO Danone.

W premierowej edycji najlepsi okazali się gospodarze, czyli Francuzi, łącznie w zawodach wystartowało osiem nacji, a Polska uplasowała się na 4. pozycji. To nasz najlepszy wynik w historii tego turnieju, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w późniejszych edycjach brało udział nawet 40 narodów! Ciekawostka jest taka, że w 2012 roku finały zorganizowano na… Stadionie Narodowym w Warszawie.

Liczba zagranicznych reprezentacji. To jest rzecz, która z pewnością wyróżnia te rozgrywki.

Zorganizowanie turnieju dla dzieci z kilkudziesięciu różnych państw, załatwienie im lotów, noclegów, tłumacza, jest naprawdę ogromnym i niełatwym przedsięwzięciem.

Z uwagi na pandemię, w 2020 i 2021 roku zawody zostały jednak odwołane.

No właśnie, a kto miał okazję wystąpić w tych rozgrywkach? Tutaj trzeba wymienić bramkarzy Jaspera Cillesena (Valencia), Anthony’ego Lopesa (Olympique Lyon), Sergio Rico (Paris Saint-Germain), obrońców Phila Jonesa (Manchester United) oraz Alberto Moreno (Villarreal CF), pomocników Marca Cucurellę (Brighton) i Granita Xhakę (Arsenal), a do tego dochodzą napastnicy w postaci Breela Embolo (Borussia Monchengladbach), Amine’a Gouiri (OGC Nice), Alexandre Lacazetta (Arsenal) czy Giovaniego Dos Santosa (obecnie Club America, wcześniej FC Barcelona i Los Angeles Galaxy). Ogromną rolę w promocji turnieju robią również znani ambasadorzy, do tego grona zaliczają się: Cafu, Victor Baia, Gheorghe Hagi lub Ada Hegerberg, zwyciężczyni Złotej Piłki.

Od 2017 roku w turnieju biorą udział także dziewczynki, a pierwsze finały światowe odbyły się w Nowym Jorku, natomiast trofeum powędrowało do Brazylii.

Turniej “Danone Nations Cup” nie ogranicza się do samej rywalizacji na boisku, ale również zwraca uwagę na aspekty związane z nawykami prawidłowego żywienia, aktywności ruchowej czy zasad Fair Play. Jak wyglądają same światowe finały? Tutaj także w grę wchodzą atrakcje i zabawy dla najmłodszych, specjalnie przygotowane strefy oraz liczni animatorzy.

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij