fbpx
Zdrowie

Choroba Osgood-Schlattera/jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej

16 czerwca 2022
2 min czas czytania

Choroba Osgood-Schlattera, inaczej nazywana jałową martwicą kości piszczelowej jest najczęściej spotykana u dzieci uprawiających sport. Objawia się bólem pod kolanem oraz obrzękiem w tym miejscu.

 

Stopień zaawansowania 

  • I – ból występuje po aktywności fizycznej i utrzymuje się do 24 godzin;
  • II – ból występuje po aktywności fizycznej i utrzymuje się powyżej 24 godzin;
  • III – ból występuje nie tylko po aktywności fizycznej, ale również podczas czynności dnia codziennego.

Powstawanie 

W pobliżu przyczepu mięśnia czworogłowego uda do kości piszczelowej znajduje się chrząstka nasadowa. Jest to obszar, w którym kość wzrasta na długość. Cykliczna praca mięśnia podczas takich aktywności jak bieg lub skoki wywołuje stan zapalny tym w miejscu.

Rozpoznanie

Do zdiagnozowania wystarczy zazwyczaj wywiad oraz badanie manualne. Czasem dla potwierdzenia lub kontroli przebiegu choroby warto wykonać zdjęcie RTG stawu kolanowego.

Leczenie 

Leczenie choroby Osgooda-Schlattera polega na zmniejszeniu ból pacjenta i wdrożeniu działań profilaktycznych mających na celu zmniejszenie ryzyka nawrotu dolegliwości.

Zmniejszenie obciążeń treningowych połączone z odpowiednią pracą fizjoterapeuty pozwala zapomnieć o bólu i trenować bez ograniczeń.

______________________
Artykuł przygotowany przez Bartosza Kubaszewskiego, opublikowany na stronie:
https://pro-balans.pl/choroba-osgood-schlattera-jalowa-martwica-guzowatosci-kosci-piszczelowej/

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij