Tabele ligowe i ewidencja wyników w kategoriach skrzat, żak oraz orlik to już przeszłość. W polskiej piłce dziecięcej nastąpiły duże zmiany. – W aplikacji za jakiś czas pojawią się nowe funkcjonalności. Sama możliwość wyboru typu turnieju: „z wynikami” lub „bez wyników” to przy ostatnich decyzjach rozwiązanie, które musimy wdrożyć. Rozwijamy się jednak z tygodnia na tydzień i wszelkie sugestie środowiska są mile widziane – mówi Rafał Warchoł, CEO aplikacji FCapp, którego zapytaliśmy o komentarz w sprawie najnowszej reformy Polskiego Związku Piłki Nożnej.
???? Co myślisz o reformie Polskiego Związku Piłki Nożnej, która w poprzednim tygodniu wywołała dużą burzę w środowisku piłki młodzieżowej?
????️ Z punktu widzenia szkoleniowego nie chciałbym się wypowiadać, są mądrzejsze głowy ode mnie w tej sprawie. Patrząc jednak pod kątem organizacyjnym i technicznym, to trochę się zmieni. Nie wyprzemy szybko z głów trenerów, rodziców i zawodników tabel oraz wyników. Według mnie to przyczyni się do wzrostu ilości turniejów organizowanych komercyjnie.
???? Co taka decyzja zmienia z perspektywy aplikacji FCapp?
????️ W zasadzie nic… Kontynuujemy swój projekt. Z jednej strony aplikacja stworzona jest z myślą o tych, którzy chcą organizować turnieje z wynikami i jeśli ktoś będzie je robił ciągle komercyjnie – ma pod ręką wspaniałe narzędzie, które w dodatku jest darmowe. Jeśli natomiast ktoś pracuje np. w Wojewódzkim Związku Piłki Nożnej i chce zorganizować ligę bez wyników – jesteśmy otwarci na kontakt.
???? Co jesteście w stanie zaoferować takim osobom?
????️ Gotowe, kompleksowe rozwiązanie do organizacji sparingów i turniejów. Dlaczego kompleksowe? Nie jesteśmy tylko menadżerem turniejów do generowania harmonogramów i tabel. Budujemy wokół tego całą społeczność, pomagając klubom, trenerom, organizatorom turniejów, zawodnikom, rodzicom i scoutom.
Turniej to nie tylko harmonogram, ale też komunikacja z drużynami biorącymi w nim udział. Drużyny to z kolei zawodnicy i rodzice. Cała komunikacja o wydarzeniach krąży wokół tych osób automatycznie. To zdecydowanie poprawia jakość organizowanych wydarzeń.
???? Ale po co komuś wasza aplikacja, skoro na turnieju nie będzie wyników?
????️ Ale będzie potrzebny np. terminarz. Utworzenie go to nie jest skomplikowana sprawa, ale dzięki aplikacji, bez względu na liczbę drużyn, robimy to jednym kliknięciem. Ile razy zdarzyło się, że ktoś nie przyjechał na turniej? I harmonogram był już nieaktualny. Kto z nas nie brał udziału w turnieju, który z różnych względów musiał zostać zatrzymany, np. z powodu pogody czy kontuzji? FCapp ma możliwość automatycznego rozlosowania harmonogramu w każdym momencie. Jeżeli na miejscu okaże się, że nie ma jednej drużyny, to nic się nie dzieje. Organizator edytuje liczbę drużyn i jednym kliknięciem rozlosuje harmonogram na nowo, a każdy trener będzie miał go natychmiast w swojej aplikacji. Przerwy podczas turnieju też możemy w aplikacji zwiększyć, co skutkuje aktualizacją harmonogramu. Każdy wie dokładnie, o której godzinie grać będzie swój mecz.
???? Co jeszcze oferuje FCapp?
????️ Aplikacja na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo prosta, ale już na początku widzimy, że należy wybrać typ konta. To musi coś oznaczać. Trener/Organizator, Rodzic/Kibic, Zawodnik. W dużym skrócie, można stworzyć turniej lub sparing, na który zapisują się inne drużyny, sparing na wyjeździe, gdzie zgłaszają się do nas organizatorzy, wszelkiej maści filtry i wyszukiwarki… Można obserwować drużyny / zawodników / trenerów, dzięki czemu użytkownik otrzymuje powiadomienie o każdej ich aktywności. Ogólnodostępne dla zawodników z każdego meczu są statystyki, które może wprowadzać każdy – jeżeli rodzic teraz nie będzie liczył goli, może wprowadzać proste statystyki, dzięki którym zawodnik może z nim analizować postępy. Podania, strzały, udane dryblingi… z tego powstać może arkusz oceny poszczególnych umiejętności, o którym rozmawialiśmy z Tomaszem Wilczewskim.
???? Koordynatorzy turniejów z ramienia Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej mają więc gotowe rozwiązanie… swoich problemów?
????️ Dokładnie tak. Pewnie każdy z nich poradzi sobie z rozpisaniem harmonogramu, ale przy kilkudziesięciu turniejach każdego tygodnia szkoda po prostu ich czasu. Te procesy trzeba zautomatyzować i my dajemy taką możliwość. A naszą aplikację udostępniamy całkowicie za darmo.
???? Jest szansa, by takie turnieje – nazwijmy to oficjalne, z ramienia PZPN-u – oznaczyć jakoś w aplikacji?
????️ Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy w stanie zapewnić taką możliwość.
???? Planujecie jakieś zmiany w związku z reformą?
????️ Na pewno w aplikacji za jakiś czas pojawią się nowe funkcjonalności. Sama możliwość wyboru typu turnieju: „z wynikami” lub „bez wyników” to przy ostatnich decyzjach rozwiązanie, które musimy wdrożyć. Rozwijamy się jednak z tygodnia na tydzień i wszelkie sugestie środowiska są mile widziane. Jeśli ktoś chciałby używać FCappa, ale brakuje mu jakiejś funkcjonalności, warto skontaktować się z nami bezpośrednio, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyjdziemy mu naprzeciw. Feedback od trenerów jest bardzo ważny. Sam organizuję turnieje, zarządzam akademiami i pracuję z trenerami – czego efektem jest praktyczna aplikacja. Od praktyka dla praktyków.
???? Jak wiele turniejów jesteście w stanie obsłużyć w jeden weekend?
????️ Aplikacja – nieskończenie wiele i oby było ich właśnie tyle. Technologicznie jesteśmy przygotowani. Na ten moment w aplikacji mamy 6000 użytkowników. Jeżeli ktoś potrzebuje natomiast wsparcia z naszej strony, posiadamy zespół wdrożeniowy, który przeszkoli trenerów lub organizatorów. Jeżeli turniej jest duży, to jest również szansa, że zespół FCapp osobiście pojawi się na nim, zapewniając wsparcie techniczne. Wszystko zależy od skali przedsięwzięcia. Szukamy również partnerów oficjalnych, z którymi wspólnie będziemy rozwijali FCapp, w zamian czego dajemy duże wsparcie, ale także nagrody na turnieje i marketing.Takie umowy w ostatnim czasie dopięliśmy m.in. z Beniaminkiem Profbud Krosno.