fbpx
Psychologia

Jak stać się liderem? Czy on musi być kapitanem?

27 sierpnia 2021
2 min czas czytania

Lider w sportach zespołowych odgrywa bardzo ważną rolę. Każdy zespół w piłce nożnej w swoich szeregach powinien posiadać taką postać. Nie zawsze musi to być zawodnik przebywający na boisku, ale również trener lub osoba, która posiada cechy charakteru – takie, które mogą mieć pozytywne przełożenie na zachowania zespołu w danym momencie.

Jak stać się kimś takim? Co trzeba zrobić, by uzyskać takie miano? Czy lider musi być kapitanem? I czy trener może takim liderem się stać?

Każdy pewnie widzi to inaczej, jednak niektóre cechy są tu istotne bezdyskusyjnie: przygotowanie mentalne, zdolność komunikacji, duża pewność siebie, rozumienie gry i wiedza z zakresu piłki nożnej, umiejętności podejmowania decyzji – często ryzykownych, odpowiedni poziom motywacji oraz stosowny poziom prezentowany na boisku lub przy linii bocznej.

???? Jak nie masz swojego generała na boisku to musisz mieć przywódcę na ławce – mówi Piotr Nowak, były reprezentant Polski i piłkarz m.in. TSV 1860 Monachium czy Chicago Fire.

Dobrym przykładem jest zachowanie Cristiano Ronaldo podczas finału Mistrzostw Europy z 2016 roku, gdzie całym sobą, po zejściu z boiska, wspierał reprezentację Portugalii przeciwko Francji. To rzuciło kolejne światło na obraz przywódcy w piłce nożnej.

Nie zawsze taką rolę musi pełnić trener, choć pewnie w wielu sytuacjach jest to wskazane. Postawy liderów nie są zawsze takie same i wynikają z wielu różnic oraz uwarunkowań.

Najważniejsze jest na końcu wyjść i powiedzieć: „zrobiłem wszystko co mogłem zrobić”.

W piłce seniorskiej jak najbardziej jest to potrzebne, jednak w piłce dziecięcej powinniśmy oddać odpowiedzialność zawodnikom. Dzięki oddaniu autonomii piłkarzom można stworzyć lidera.

Potrzebna jest również w wielu aspektach energia wewnętrzna do realizacji pewnych postawionych celów podczas zajęć treningowych czy rozgrywanych meczów. Chodzi o ograniczenie przepływu myśli i świadomość jak to robić.

???? Rzeczy najbardziej prozaiczne, nad którymi się nie zastanawiamy, mają ogromny wpływ na to jak postrzegamy sytuacje boiskowe jako trenerzy czy jako grający zawodnicy. Nie możemy zaprzątać sobie głowy rzeczami, które są najmniej ważne, a zabierają nam energię, którą możemy wykorzystać na coś zupełnie innego – dodaje Nowak.

Na piłkę nożną musimy patrzeć globalnie. Technika, taktyka, motoryka i mentalność składają się na tą piękną dyscyplinę sportową.

To wyłącznie od ludzi wokół niej zależy, w jaką stronę się rozwinie i jakie przyniesie korzyści lub zagrożenia kolejnym pokoleniom.

W futbolu nieunikniony jest stres, obciążenie psychiczne i duże dawki adrenaliny. Dzięki odpowiedniemu podejściu kształtować można wszystkie aspekty, po to, by finalnie osiągnąć sukces. Dlatego liderzy w osobie trenera lub zawodnika powinni cały czas pracować nad sobą i otaczać się ludźmi, którzy ich wspierają.

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij